Případové studie

Elektřinu od souseda začaly využívat Hostěradice na Znojemsku

Budoucnost energetiky leží v zužitkování přebytků a ve sdílení elektřiny. Věří v to představitelé české energetické společnosti FREE for YOU. Jako první začali v České republice rozvíjet platformu komunitní energetiky a nabízejí možnost sdílet elektřinu z domácích fotovoltaických elektráren prostřednictvím služby Elektřina od souseda. Vůči svým odběratelům zdůrazňují silný prozákaznický přístup, který dokládají například praktickým systémem Energobanking. Ten funguje obdobně jako internetové bankovnictví, kde lze vidět průběžný přehled spotřeby a také umožňuje jednoduché sdílení elektřiny a tím možnost výrazně ušetřit.

Obec Hostěradice (zdroj: Wikipedia)

Hostěradice zákazníky od roku 2019

Mezi zákazníky společnosti se už od roku 2019 počítá jihomoravská obec Hostěradice, která má 1 700 obyvatel. Ročně odebere více než 530 MWh energie. Odběr energií se vztahuje na budovu obecního úřadu, technické služby, základní školu a mateřskou školu. „Se službami FREE for YOU jsme spokojení, zatím nebyl žádný důvod se poohlížet po jiném dodavateli. Líbí se mi především flexibilní komunikace v případě řešení jakékoliv záležitosti nebo problému,” říká starosta Hostěradic Martin Vančura.

1 700
obyvatel

Roční odběr
530 MWh

EOS od ledna
2024

Případová studie sdílení elektřiny v obci Hostěradice

Od ledna 2024 se obec rozhodla zapojit do projektu Elektřina od souseda, aby sdílela elektřinu z fotovoltaické elektrárny instalované na obecní čistírně odpadních vod. Případné přebytky plánuje posílat na obecní budovu vodárny. „FVO jsme vybudovali jako pilotní projekt v obci na čistírně odpadních vod Hostěradice (bez baterií, s tím že všechno spotřebujeme). Pro spuštění je však nutné mít zajištěn odběr, v případě např. odstávky motorů čerpadel. Rozhodli jsme se proto zapojit do projektu Elektřina od souseda. Nepředpokládáme, že budeme mít nějaké závratné objemy, ale v případě potřeby pošleme vyrobenou elektřinu na budovu vodárny. Teď od ledna to budeme testovat,” vysvětluje starosta. 

Vodárna v Hostěradicích, kde je umístěna FVE. (zdroj: archiv Hostěradic)

Jaké bude mít obec přebytky se teprve uvidí, finančně na tom ale neprodělá, protože platba za zařazení do projektu se odvíjí od množství nasdílené elektřiny.  „Provozní náklady služby jsou ve výši 660 Kč za 1 MWh. Tedy pokud se obec rozhodne sdílet do odběrného místa bez dalších poplatků, bude výsledná cena za službu dle nasdíleného objemu elektřiny 660 Kč/MWh,” upřesňuje výkonný ředitel FREE for YOU Marek Čekan

Důležitá je férová cena za energie

Hostěradice mají přibližně 1 700 obyvatel, obcí této velikosti je v České republice zhruba 500. Z pohledu obce starostu zajímají především férové ceny za energie. „Hostěradice jsou jen kousek od Dukovan. Přijde mi zvláštní, že 20 km od nás vyrábíme kw za 0,20 Kč a my ji pak musíme nakupovat za 6 Kč. Toto ale není ani tak problém dodavatelů jako obecné politiky, kterou je za mě nutné vyřešit na úrovni státu. Proto kvituji alespoň možnost sdílení přebytků vyrobené elektřiny,” doplňuje starosta na závěr.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 292

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024
Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení