FAQ

Nejvíce se nás ptáte na...

O co u služby Elektřina od souseda vlastně jde?

Elektřina od souseda je služba společnosti FREE for YOU, která umožňuje sdílení elektřiny mezi výrobci a odběrateli. Pokud vyrábíte zelenou elektřinu, můžete díky této službě svoje přebytky převádět libovolným odběratelům za podmínek, které si vzájemně dohodnete. Třeba sousedovi nebo někomu z rodiny.

Jak Elektřina od souseda funguje?

Pokud vyrábíte zelenou elektřinu ve vlastní fotovoltaické/vodní/větrné elektrárně, kterou sami nevyužijete, můžete ji prodat nebo sdílet s vybranými odběrateli. Konkrétně, v případě přebytku elektřiny z vaší výrobny, ji můžete za vašich vlastních podmínek převést jinému členovi vaší rodiny.  Sdílení elektřiny probíhá snadno díky portálu Energobanking, kam se registrujete vy i váš nový odběratel.

Jaké má služba Elektřina pro souseda výhody?

Služba Elektřina od souseda umožňuje efektivnější využití vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů a snižuje potřebu výstavby nových elektráren. Když se do služby zapojíte, podporujete udržitelnější energetické systémy tím, že zvyšujete podíl obnovitelných zdrojů elektřiny a decentralizaci výroby. Navíc můžete sdílením elektřiny snížit náklady sobě i dalším lidem tím, že umožňujete přístup k levnější energii v rámci sdílené sítě nebo komunity (mezi sousedy, v rámci rodiny, v rámci obce apod.).

Jak se mohu zapojit do výroby zelené elektřiny?

Existuje několik způsobů, jak se můžete zapojit do výroby zelené elektřiny. Zde jsou 3 nejčastější:

  1. Fotovoltaika a instalace solárních panelů: Solární energie je nejrozšířenější a nejdostupnější způsob výroby zelené elektřiny. Solární panely zachytávají energii ze slunce a přeměňují ji na elektřinu. Můžete zvážit instalaci solárních panelů na své střeše nebo jiném vhodném místě.
     
  2. Větrné turbíny: Další možnost, pokud máte k dispozici dostatečně větrné místo. Větrné turbíny využívají sílu větru k výrobě elektřiny.

  3. Malé vodní elektrárny: Pokud žijete poblíž vodního toku nebo jiného vodního zdroje, můžete zvážit výstavbu malé vodní elektrárny. Tyto elektrárny využívají proud vody ke generování elektřiny.

Mohu s Elektřinou od souseda sdílet elektřinu s více lidmi?

Ano, můžete zvolit kolika, a především kterým lidem nebo institucím si přejete vaše přebytky elektřiny dodávat. Tímto způsobem můžete jako výrobce obnovitelné energie vytvořit pozitivní vliv na své okolí a podpořit energetickou nezávislost komunity.

Mohu s Elektřinou od souseda sdílet přebytky elektřiny sám sobě na místě, kde vznikly?

Přebytky elektřiny nelze sdílet na místě, kde vznikly.

Co mám udělat, abych se mohl/a zapojit do služby Elektřina od souseda?

Pokud jste výrobcem zelené elektřiny a víte, komu chcete své přebytky posílat, začněte registrací do portálu Energobanking, který funguje podobně jako internetové bankovnictví. Najdete v něm vše přehledně na jednom místě, od nastavení služby až po měsíční vyúčtování. Do portálu se musí registrovat i váš nový odběratel. Dalším krokem je propojení s novým odběratelem a nastavení podmínek výkupu. A to je vše. Tak jednoduché to je.

Vyplatí se mi Elektřina od souseda, kolik z toho budu mít?

Služba Elektřina od souseda je revoluční – cenu výkupu si totiž s vaším odběratelem určujete sami. Pokud budete sdílet elektřinu například s vaší provozovnou, kde podnikáte, může být cena elektřiny 0 Kč .

Co všechno budu muset vyřídit a není to moc složité?

Není. Službu Elektřina od souseda aktivujete v portálu Energobanking, který funguje podobně jako internetové bankovnictví. Do něj se registrujete vy i váš nový odběratel a oba díky němu získáte na jednom místě přehled o nastavení služby, a také všechna vyúčtování. Po registraci do Energobankingu proběhne uzavření smlouvy o výkupu přebytků elektřiny na straně výrobce a smlouva s novým dodavatelem na straně odběratele se společnosti FREE for YOU. Vše zvládnete vyřídit online (na dálku), žádné běhání po úřadech vás nečeká. Navíc vám se všemi administrativními kroky pomohou naši zaměstnanci zákaznického servisu, nikdy na nic nebudete sami.

Jak dlouho trvá vyřízení služby Elektřina od souseda a kdy začnu sdílet svoje přebytky elektřiny?

Celý proces trvá maximálně 1 měsíc, prodloužit ho ale mohou podmínky a závazky vůči původním společnostem pro výkup nebo odběr elektřiny.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 292

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024
Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení