Domů / Blog / Energie vs. životní prostředí: Která škodí nejméně?

Energie vs. životní prostředí: Která škodí nejméně?

Zajímalo vás někdy, jaký má energetika dopad na životní prostředí? Která varianta ubližuje, nebo naopak pomáhá šetřit přírodu? Pojďme si tohle téma více přiblížit.

1. Přírodní energie je nejmenším škůdcem

Nejvíce šetrné jsou větrné, vodní a sluneční elektrárny. Seznamte se s výhodami a nevýhodami prvních dvou.

S větrnou energií je to trochu složitější. Po zprovoznění elektrárna vadí převážně zvířatům, která kvůli nepřirozenému hluku často migrují. Po nějaké době si ale na její přítomnost zvyknou a vše se opět vrátí do normálu. Ptáci si například začnou stavět hnízda na jejích vyvýšených místech a jsou tak chráněni před predátory. V Česku je u větrných elektráren samozřejmě limitem i naše země, narozdíl například od severských zemí, kde je větrnost vyšší.

Hlavní výhodou větrných elektráren je, že větrné podmínky jsou mnohem přívětivější v chladných měsících, kdy je energie potřeba nejvíce. I tak se ale jedná o přírodní zdroj energie, který ještě není vzhledem k našim potřebám úplně zdokonalen. Někteří odborníci mohou rozporovat, že je dokonce nezdravý. Zároveň se však snaží doladit jeho nedostatky.

U vodní energie záleží hlavně na jeho zdroji. Pokud se jedná o přirozený tok vody, jediným problémem bývá její nedostatečné okysličení. To by samo o sobě nemuselo být velký problém. Horší jsou v tomto směru hydraulické elektrárny, které nefungují pouze díky proudění vody. Vypouštějí totiž skleníkové plyny, což má následně vliv na zahřívání planety. Zároveň si automaticky dle potřeby upravují svůj režim, takže mohou narušovat fungování toků řek.

V Česku nás ale tyto nevýhody trápit nemusí. Převažují zde hlavně malé vodní elektrárny, které jsou k životnímu prostředí velice šetrné.

2. Nejčastěji používaný přírodní zdroj u nás

V Česku jednoznačně vede solární energie. Jelikož je Slunce nevyčerpatelným zdrojem, solární panely mohou pracovat celý rok. Jedná se o nejšetrnější zdroj energie, který zatím existuje. Panely sice mohou zabírat hodně místa, ale nedělají žádný hluk a nevypouštějí skleníkové plyny. Jejich velkou výhodou je také vysoká životnost, takže po pár letech není nutná jejich výměna. Jediným problémem je recyklace, protože soláry mohou obsahovat toxické látky. Pokud jsou ale zrecyklovány správně, mají na přírodu minimální dopad.

V současné době si lidé často nechávají instalovat fotovoltaiky přímo na své domy a vytvářejí tak samostatně vlastní energii, se kterou můžou dál pracovat. Solární energie je tedy jeden z mála zdrojů, který si můžete vytvořit sami doma.

S Elektřinou od souseda získáte možnosti efektivního využití přebytků fotovoltaiky. Naše firma aktivně přispívá k ochraně životního prostředí a podporuje udržitelné způsoby výroby energie.

3. Jaderná energie znečišťuje méně než tepelná

Jedním z největších problémů při tvorbě energie bývají nepřírodní zdroje. Například tepelná energie je jedna z nejméně šetrných možností. Těžba zdrojů, jako je například uhlí nebo ropa, vyžaduje i přepravu, což následně vede k produkci většího množství odpadu. Fosilní paliva navíc vyzařují emise, které se poté dostávají do ovzduší a pomáhají k tvorbě skleníkových plynů

Tvorba tepelné energie může v některých případech vyžadovat velké množství vody pro chlazení strojů. Elektrárny potřebují obrovské plochy k zastavění, což může vést k odlesňování a výraznému narušení přírodního prostředí.

Je zajímavé, že jaderná energie je pro naše prostředí šetrnější než tepelná. Zabere sice více místa, ale zároveň neprodukuje skleníkové plyny a maximálně šetří přírodní zdroje.

A jak je to s elektrickou energii? Má podobné účinky jako jaderná, ale jejím hlavním problémem je světelné znečištění. Můžete si ho všimnout ve velkých městech, kde při pohledu na oblohu vidíte pouze prázdno narozdíl od vesnic, kde můžete obdivovat různá souhvězdí. 

4. Elektřina od souseda jako šetrné řešení

Nyní už si dokážete představit, jak a který zdroj energie může přírodě škodit. Vidíte také, že nejvýhodnější je používat přírodní zdroj ve formě slunečního záření. 

Pokud vás tento článek inspiroval k pomoci naší přírodě, Elektřina od souseda vám s tím může pomoci. Elektřinu díky této službě můžete sdílet s vašimi sousedy nebo známými, takže pokud máte přebytek, nemusíte se bát, že by se nedal využít. 

Zajímalo by vás ještě něco navíc? Rádi zodpovíme všechny vaše otázky, tak se neváhejte zeptat.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 292

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024
Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení